Телефони: (048) 701 40 70 (094) 953 70 70

Електронна пошта: krohaodua@ukr.net

Алергічні реакціі і харчова нестерпність

Алергічні реакції у дітей – найпоширеніші скарги в сучасному суспільстві.

«Дитину сипле на все» або «Не можу з’ясувати, що конкретно викликає алергію» «які аналізи потрібно здати, щоб з’ясувати, на що у дитини алергія» – питання, які задають і на які шукають відповіді батьки.

На ці питання відповісти однозначно дуже складно.
Причин виникнення алергічних реакцій у дітей багато. Крім істинної алергії можуть спостерігатися алергоподібні стану або псевдоаллергии.

І всі вони можуть проявлятися у вигляді шкірних висипань.
А так же це можуть бути реакції з боку шлунково-кишкового тракту у вигляді нестійкого стільця (запори, проноси), метеоризм і т.д.

Можна виділити основні групи реакцій організму на вживані продукти:

  1. Харчова алергія (справжня)
  2. Псевдоалергия
  3. Токсичний вплив деяких речовин, що містяться в продуктах (консерванти, барвники)
  4. Ферментопатії

Зовні ці реакції схожі, але важливо уважно розбиратися в кожному конкретному випадку і ситуації.
Потрібно розмежовувати їх, так як тактика ведення (раціон, медикаментозне лікування), прогнози будуть різними.

Харчова алергія

Це реакція на проникнення алергену в організм і несприйняття його організмом. Тобто виникнення комплексу антиген-антитіло, яке порушує роботу організму.

Найчастіше алергеном є білки, поліпептиди, але можуть бути і гаптени (речовини, які після проникнення в організм, з’єднуються з білками цього організму, перетворюючи їх в чужорідні білки)

Істинну харчову алергію можуть викликати будь-які продукти, але складений список, який відображає найбільш «небезпечні» продукти.

Принцип харчування:

В даному випадку «небезпечні» продукти не входять в раціон дитини тривалий час.

Псевдоалергія

Найчастіше, це реакція організму на продукти, що містять біологічн0о-активні речовини. До таких речовин відносять гістамін.

Гістамін – це біологічно активна речовина, яка може надавати на організм специфічне вплив.
Гістамін є в людському організмі (ендогенний або внутрішній гістамін), а так же міститься в деяких продуктах (екзогенний або зовнішній гістамін)

Ендогенний гістамін дуже важливий:

  • він сприяє проведенню нервового імпульсу
  • входить до складу шлункового соку (допомагає переварюванню їжі)
  • бере участь в запальних процесах – розширює судини, допомагає лейкоцитам дістатися до вогнища запалення.

Інактивація гістаміну відбувається за допомогою спеціальних ферментів N-метилтрансферази (НМТ) і гістамін-діаміноксідази (DAO)
Коли гістаміну виробляється занадто багато або занадто багато надходить з продуктами харчування, розвивається клінічна картина «токсичного» впливу гістаміну: свербіж, набряк, кропив’янка, чхання, нежить і т.д.

Зазвичай в цьому випадку, специфічні імуноглобуліни Е в нормі, клінічні прояви пов’язані з дозуванням продукту, відстроченої реакцією організму (так званої накопичувальної реакцією)

До псевдоаллергии відносять гельмінтози (токсини гельмінтів і поразки, пов’язані з гельмінтозом можуть викликати алергічні висипання. Обстеження та лікування призначає лікар.

Принцип харчування:
В даному випадку можливе вживання продуктів, але в обмежених кількостях

Токсичний вплив деяких компонентів їжі на організм:

У сучасно світі ми часто використовуємо продукти, що містять різного роду добавки: консерванти, смакові ароматизатори, емульгатори, барвники. Ці речовини сприяють збільшенню гістаміну за рахунок руйнування мембран огрядних кліток (клітини, в яких в нормі міститься гістамін), тому їх називають гістамінвисвобождающім.

Окремим пунктом цього виду харчової реакції є токсичний вплив глютену на слизову кишечника (целіакія). Такий стан вимагає довічної медикаментозної і дієтотерапії.

Принцип харчування:
Виключають або обмежують продукти, що містять штучні добавки.

Ферментопатіі

Суть проблеми в тому, що у дитини недостатньо ферментів або їх активність низька, щоб якісно перетравлювати їжу. Такі стани бувають вродженими чи набутими. Найпоширенішим станом у маленьких дітей є лактазная недостатність (недостатня активність ферменту лактази, яка розщеплює молочний цукор)

Принцип харчування:

Виняток або обмеження продуктів, що містять компоненти, які дитина погано розщеплює і засвоює.

Отже, ізольовані алергічні реакції у дітей зустрічаються рідко (в силу віку і незрілості організму), зазвичай зустрічаються кілька видів реакції (поєднані).
Виявити ступінь незрілості організму не здатний ніякої аналіз, тому діагностика грунтується на клінічних симптомах і скаргах.

На підставі оцінки стану дитини, скарг, наявності клінічних симптомів педіатр складає індивідуальну програму харчування, догляду, контролю.

Крім складання індивідуального раціону і режиму харчування, лікар призначить медикаментозне лікування, яке буде враховувати вік, ступінь тяжкості стану дитини, всі клінічні дані.

#АЛЕРГИЯ #атопический дерматит

kroha_new phone